سایت خبری قاصدک

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

تاریخچه سرشماری در چک: از شمارش حیوانات گرفته تا رایانه در اینترنت

[ad_1]

تا اینکه ماریا ترزا در سال 1770 یک حق اختراع صادر کرد که طبق آن وی در کنار مردم و خانه ها بود به نقاشی گاو اضافه شده است، دویست سال بعد ، ایالت تعداد جاروبرقی خانوارها را تعیین کرد. و ده سال پیش ، آمارها این سوال را داشتند که آیا افراد رایانه ای با اتصال اینترنت دارند؟

که در سرشماری امسال، که از همین شنبه آغاز می شود ، چک ها دیگر در مورد گاو یا تجهیزات خانگی که دارند س questionsال نمی کنند.

با این حال ، س questionsالات مطرح شده در گذشته می تواند به عنوان یک سند جالب از آن زمان باشد. و پاسخ به آنها مقایسه نحوه زندگی اجداد را امکان پذیر می سازد.

استان خالی از سکنه

به عنوان مثال داده های سرشماری در قرن و نیم گذشته نشان می دهد که چگونه این استان به تدریج خالی از سکنه می شود و مردم با توسعه صنعت به شهرها می روند.

در سال 1869 ، هنگامی که اولین سرشماری “مدرن” در سرزمین های چک انجام شد ، تنها سه درصد از جمعیت در شهرهایی با بیش از 50 هزار نفر سکونت داشتند. اینها فقط پراگ ، برنو و لیبرسک بودند.

در آخرین سرشماری در سال 2011 ، بیست و یک شهر از این دست وجود داشته است. و فقط یک چهارم جمعیت جمهوری چک در روستاها زندگی می کردند.

آموزش (تقریبا) برای همه

در طی چند نسل ، آموزش نیز به طرز چشمگیری افزایش یافته است. در سرشماری های جمهوری اول ، دولت فقط “مهارت خواندن و نوشتن” را پیدا کرد. آمار فقط در دهه پنجاه در مورد تحصیلات تکمیل شده سال می کرد. و از هر ده نفر در آن زمان هشت نفر فقط تحصیلات ابتدایی داشتند.

در حال حاضر از هر ده نفر فقط دو نفر وجود دارد. از طرف دیگر ، تعداد کسانی که گواهی کارآموزی ، دیپلم دبیرستان یا مدرک دانشگاهی دریافت کرده اند به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

آپارتمانهای بسیار بزرگتر

کیفیت مسکن نیز به طور قابل توجهی تغییر کرده است. در حالی که در اواسط قرن گذشته این آپارتمان به طور متوسط ​​دارای دو اتاق و سی و پنج متر مربع بود ، در آخرین سرشماری سه تا چهار اتاق و مساحت متوسط ​​شصت و پنج متر بود.

آمار در مورد تعداد اتاق ها و مساحت آپارتمان امسال سال می کند. آنها همچنین به طبقه ای که در آن قرار دارد یا روش گرمایش علاقه مند هستند.

با این حال ، برخلاف اسلاف جمهوری اول ، آنها دیگر س whetherال نمی کنند که آیا اتاق خدمتکار نیز متعلق به او است.

و بعد از دهه ها ، این سوال در مورد توالت پیش آمد – آیا در آپارتمان است و قرمزی دارد.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *